ēstprieks

Veselīga uztura kustība “Ēstprieks”

05-11-2020
 

Veselīga uztura kustība “Ēstprieks” radīta ar mērķi nodrošināt ar garšīgu un veselīgu uzturu Bērnu slimnīcas mazos pacientus, kā arī bagātināt sabiedrības zināšanas par bērnu uzturu un veselīgas ēšanas paradumiem, kam pamatā ir vietēji audzēti un ražoti produkti.

Ik gadu Bērnu slimnīcas stacionārā ārstējas 15 000 pacientu, kuriem atveseļošanās procesā nepieciešams pilnvērtīgs, vietējs, veselīgs un garšīgs ēdiens. Tagad katrs no mums var iesaistīties, lai palīdzētu bērniem nodrošināt maltītes, kas sekmēs atlabšanas procesu un noteikti kļūs par dienas gaidītāko daļu!

Kustības mērķis
Arvien vairāk sabiedrībā palielinās izpratne par uzturvērtībām bagāta un garda ēdiena nozīmi pacientu atveseļošanas procesā, kas ir jo īpaši svarīgi bērniem un jauniešiem. Ar veselīgu maltīti iespējams uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas, kā arī spēcināt organismu atveseļošanās procesā. Tāpat svarīgi, ka ēdiens tiek pasniegts bērnam pievilcīgās, glītās porcijās. Tādēļ Bērnu slimnīcā ir notikušas ilgi gaidītas pārmaiņas, ir radīta kustība “Ēstprieks”, kuras pamatā jauna, mūsdienīga un bērniem īpaši pielāgota ēdienkarte, kas, cerams, sekmēs atveseļošanās procesu.

Kas ir paveikts?
Pārmaiņu procesā Bērnu slimnīcas uztura konceptā ir īstenota ilgi lolota doma par tik ļoti nepieciešamo renovācijas procesu slimnīcas virtuvē, kurā pagatavošanas tehnoloģijas līdz šim nebija mainījušās 20 gadus! Tagad mazajiem pacientiem ir iespēja baudīt vietēju, sabalansētu, gardu, krāsainu un, galvenais, savai terapijai atbilstošu ēdienu! Ēdienkartē, kas izstrādāta kopā ar uztura speciālisti Lizeti Pugu ir iekļauti 8 diētu veidi tā, lai 10 dienās maltītes neatkārotos.

Jaunās virtuves un ēdināšanas koncepta atklāšana ir tikai pirmais solis ceļā uz veselīgas ēšanas kustības “Ēstprieks” ieviešanu. Kustības “Ēstprieks” iedvesmotājs ir uzņēmums “Maxima Latvija”, kas kopā ar atbildīgiem Latvijas uzņēmējiem apņēmušies nodrošināt bērnu slimnīcas mazajiem vietējus, svaigus un tīrus produktus, kas ļaus Bērnu slimnīcas pavāriem ne tikai pagatavot garšīgu un vizuāli pievilcīgu ēdienu, bet arī iedvesmot bērnus un vecākus turpināt veselīgās ēšanas ieradumu, esot arī mājās.

Veselīga uztura kustības “Ēstprieks” eksperti

Uztura speciāliste Lizete Puga

Divu bērnu mamma Lizete Puga ir uztura speciāliste ar 10 gadu pieredzi, pieci no tiem aizvadīti Bērnu slimnīcas uztura speciālistes amatā. Pati Lizete bērnībā esot bijusi izvēlīgais ēdājs – neēda ne skolā, ne ārpus mājas. Līdz ar to jautājumi, kas saistīti ar bērnu ēšanas paradumiem, Lizetes dzīvē ir bijuši aktuāli vienmēr, bet padziļinātāka interese par tiem parādījās tieši studiju gados. 

Galvenais, ko būtu jāievēro, veidojot bērna uztura plānu, ir piedāvāt viņam saprotamu ēdienu un atrast veidus, kā veiksmīgi iekļaut arī tos produktus, kas bērniem garšo mazāk. Tagad Bērnu slimnīcas mazajiem pacientiem ir iespēja baudīt vietēju, sabalansētu, gardu, krāsainu un, galvenais, savai terapijai atbilstošu ēdienu. Lizetes lielākā iedvesma ikdienā ir viņas pacienti, kas zina, ka jāēd tā – lai pašam ir prieks par to!

Šefpavārs Jēkabs Naumovs

Divu bērnu tēva Jēkaba Naumova šefpavāra karjera aizsākās pirms 15 gadiem. Jau 16 gadu vecumā sāka apgūt pavārmākslu pie šefpavāres Svetlanas Riškovas. Šefpavāra pieredzi guvis vienā no labākajiem restorāniem Latvijā – “Forest”, kā arī kokteiļbāros “Mākonis” un “Minox”. Jēkabam ir pašam liels prieks gatavot tā, lai ēdiens būtu baudāms un garšotu arī pašiem mazākajiem. Slimnīcas virtuvē Jēkabs vēlas pacelt latiņu tuvāk restorāna līmenim!

Psihoterapeite  Dr. Ilze Mežraupe 

Dr.Ilze Mežraupe par psihoterapeiti strādā jau 15 gadus un šobrīd ir vadošā speciāliste BKUS bērnu psihiatirijas klīnikas ēšanas traucējumu programmā. Ilze uzskata, ka lai būtu prieks ēst, ir jāskatās uz lietām veselīgi un jābūt visam līdzsvarā. Ēst gatavošana, savstarpējā komunikācija un sarunas ir pamatā ēstpriekam un veselīgai ēdiena uztverei, tāpēc ir svarīgi ģimenēs ieviest tradīciju ieturēt maltīti kopā pie viena galda.

Veselīga uztura kustības “Ēstprieks” atbalstītāji

Ģimeņu un bērnu labklājība vienmēr ir bijusi viena no „Maxima Latvija” prioritātēm, tādēļ jau septiņus gadus tiek sniegts atbalsts Bērnu slimnīcas fondam, kopā veidojot labāku ikdienu bērniem un vecākiem, kam kāds laiks ir jāpavada slimnīcā.

“Maxima Latvija” iestājas par kvalitatīviem, vietēju un garšīgiem produktiem. Tādēļ esam pateicīgi Bērnu slimnīcai par iespēju līdzdarboties jaunas bērnu uztura kustības tapšanā, kur bērniem tagad ir pieejams vietējs, tīrs, garšīgs un mūsdienīgs ēdiens!

Lepojamies, ka “Dobeles dzirnavnieka” produkcija stiprinās mazos pacientus viņu ceļā pretī veselībai, jo gards, smaržīgs un skaisti noformēts ēdiens ir viens no tiem mazajiem ikdienas priekiem, kas dara cilvēku laimīgu.

Laba un stipra veselība iet roku rokā ar veselīgu, sabalansētu un kvalitatīvu pārtiku. It īpaši būtiski tas ir brīžos, kad mazais cilvēks lielu daļu savu spēku “atdod” cīnoties pret dažādām veselības problēmām. Esam pagodināti būt daļa no šīs iniciatīvas, jo arī mums, “Putnu fabrikai Ķekava” veselīga, svaiga pašmājās ražota pārtika ir pamats labai veselībai un aktīvam dzīvesveidam.

Piedalamies Ēstprieks projektā sadarbībā ar “Maxima”, jo šis ir projekts ar pievienoto vērtību – nodrošināt bērnu ēdienkartē svaigus, veselīgus un sezonālus mūsu izaudzētos dārzeņus.

Palīdzot mēs mainām pasauli uz labu, priecājamies par iespēju atbalstīt slimnīcas mazos pacientus ar svaigiem un kvalitatīviem piena produktiem!

Bērniem ir nepieciešams veselīgs, garšīgs un sabalansēts uzturs – mēs iestājamies par pozitīvām pārmaiņām, lai ikviens mazais pacients augtu vesels un laimīgs.

Parunāsim
X