ēstprieks

5 padomi veselīgākai un krāsainākai ikdienai

01-11-2020
 

Pieredzē dalās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Uztura speciāliste un veselīgas ēšanas kustības “Ēstprieks” speciāliste Lizete Puga

Nereti mums vecākiem pienāk posms, kad visa ēšana un būšana kopā sāk iet pašplūsmā. Liekas, ka viss ko esam mācījuši bērna pirmajā dzīves gadā ir vējā un nu neveselīgie ēšanas paradumi lēnām pa vienam ir iezagušies mūsu ikdienā. Ko darīt? Ko mainīt? Vai ir vērts satraukties? Pāris padomi no manis – kam vērts pievērst uzmanību.

Garšo vai negaršo un vajag vai nevajag

Jāatceras, ka bērni ir un paliek bērni un tas ir pilnīgi normāli, ja tie kļūst izvēlīgāki savos ēšanas paradumos. Taču jāatceras, ka robeža starp garšo vai negaršo un vajag vai nevajag ir ļoti šaura. Mēs varam pieņemt, ka bērnam kaut kas negaršo – taču tā nedrīkstētu būt vesela pārtikas produktu grupa, piemēram, visi dārzeņi. Tāpēc ir vērts runāt, stāstīt, rādīt un iesaistīt bērnu šī ēdiena gatavošanas vai audzēšanas posmā. Piemēram, uz palodzes izdiedzēt sēkliņas, sagriezt gurķi pusdienām vai uzspēlēt kādu spēli, piemēram, kurš atstās savus zobiņus kolrābja šķēlītē. Pieņemot situāciju un nemēģinot to mainīt, nereti produktu klāsts, kas negaršo bērnam, kļūst arvien plašāks.

Ēdiena forma un izskats

Nereti bērnus biedē viss jaunais un sarežģītais. Piemēram, ēdieni, kur parāk daudz sajaukti produkti vai pats ēdiens ir dīvainā krāsā, vai pasniegtā porcija ir pārāk liela. Bērniem bieži vien strādā loģika – “Nesaprotu, ko ēdu = noliegums”.  Tāpēc ir svarīgi caur ēdienu, kas Jūsu bērnam jau garšo pievienot jaunos produktus. Sākumā tas var tikai stāvēt blakus, vēlāk tas jau var tikt pastumts no viena šķīvja malas uz otru un vēl pēc laika – jau nogaršots. Nevajag steigties! Otra lieta, kas bērnam ir būtiska, ir ēdiena forma.  Bērniem patīk dažādi plācenīši, pankūciņas, keksiņi, kotletītes un tamlīdzīgas formas ēdieni. Labā ziņa ir tā, ka tieši šajos ēdienos varam nedaudz “paslēpt” to, kas negaršo vai nereti ikdienā neizdodas apēst pietiekamā daudzumā. 

Produktu izvēle

Mums visiem ir produkti, kas garšo vairāk un kas mazāk. Bērnu apetīte ir mainīga –  tā var atšķirties dienu no dienas. Taču, ja mēs redzam, ka bērnam lielākoties garšo gaļa, biezpiens, siers, bet dārzeņi un kartupeļi ne pārāk, tad to varam ņemt vērā un caur to produktu, kas garšo pievienot tos, kas garšo ne tik ļoti. Piemēram, kotletītē ieblenderēt dārzeņus, vai arī pirmos uz galda novietot dārzeņus un tikai pēc laika papildināt tos ar gaļu, biezpienu vai zivi. Tādējādi netiešā veidā daudzveidojot bērna ēdienkarti un liekot apēst vairāk to, kas varbūt nav bērna pirmā izvēle. 

Uzkodas un našķēšanās  – par vai pret?

Ir bērni, kuriem ļoti patīk uzkodas. Jā, tās ir veselīgas dienas sastāvdaļa, taču nereti 1-2 uzkodas pārvēršas par uzkošanu visas dienas laikā. Tāpēc būtiski ir sekot līdzi, cik lielas ir bērna uzkodas dienas laikā un tam, kādas uzkodas tiek patērētas. Veselīgs uzturs bērnam ir tad, kad dienā tiek apēstas 2-3 nelielas uzkodas starp dienas galvenajām pamatēdienreizēm. 

Uzkodas lielumam jābūt atbilstīgam vienas bērna saujiņas izmēram. Uzkodā iesaku izvēlēties augļus, nesaldinātus piena produktus, riekstus vai pilngraudu maizīti. Atslēgas vārds šeit ir apjoms, jo arī āboli, rieksti un piens var būt par daudz un kavēt bērna normālu apetīti vai veicināt liekā svara attīstību. Kas par daudz, tas par skādi un otrādi. Tāpēc mums, kā vecākiem ir būtiski sekot līdzi tam, cik bieži bērns našķējas, cik lielas ir porcijas un sekot līdzi intervāliem, kad dodam kuņģim atslodzi un neēdam neko.

Vecāki ir mazo ēdāju autoritātes

Mēs, vecāki, maziem bērniem noteikti esam kā vienas no vislielākajām autoritātēm. Tāpēc atceramies, ka mēs esam paraugs viņiem un, ja mēs paši to negribam ēst, tad nevaram gribēt, lai to ēd mūsu bērns. Tāpat, ja mēs teiksim bērnam, cik slikti tas ēd, tad mums jāmeklē motivāciju, kā palīdzēt bērnam ēst labāk. Tāpēc savā attieksmē esam gan stingri, gan pielaidīgi, gan atbalstoši, gan viltīgi. Būtiski ir atcerēties, ka ēdiens jau nav tikai uzturvielas, tās ir arī emocijas! Tāpēc ēdīsim ar prieku labas un vērtīgas lietas, lai varam augt lieli, stipri un gudri. 

Parunāsim
X