ēstprieks

Kāda veida dzērienus labāk piedāvāt bērnam?

01-11-2020
 

Konsultē veselīgas ēšanas kustības “Ēstprieks” speciāliste Lizete Puga 

Bērnam piedzimstot, vienīgais mazajam nepieciešamais ēdiens patiesībā ir dzēriens – mātes piens. Taču vēlāk cilvēkam augot, mēs visi mācamies atšķirt slāpju sajūtu no izsalkuma, un tas nav nemaz tik vienkārši, jo arī mēs pieaugušie vēljoprojām jaucam šīs diva veida sajūtas. Nereti ēdam tad, kad gribas dzert un otrādi. Taču nedrīkstam aizmirst, ka vislabākais dzēriens cilvēkam ir ūdens. To arī sākam piedāvāt bērnam līdz ar piebarojuma uzsākšanu 4-6 mēnešu vecumā vai arī mirklī, kad tiek uzsākts barot ar mākslīgā piena maisījumu. Piedāvājot nelielos daudzumos starp ēdienreizēm, lai tas neaizņemtu pārāk daudz vietas mazuļa puncī un nekavētu tā apetīti.

Bērniem nepieciešamība pēc ūdens ir līdzīga kā pieaugušajiem, un tas nereti ļoti mulsina vecākus. Gada vecumā aptuveni 1l ūdens, 4-8 gadu vecumā 1,6 l ūdens, 9-13 gadu vecumā jau 2l un vairāk. Taču šeit būtiska un vērā ņemama ir bērna ēdienkarte. Cik daudz produkti to uzturā ir, kas satur ūdeni ? Mātes piens vai maisījums? Dārzeņi, augļi? Piena produkti? Zupas? Tāpēc es parasti rekomendēju vecākiem rēķināt līdzīgi kā pieaugušajiem 30 – 35ml uz 1 ķermeņa kg. Ja bērns sver 10 kg, tad dienas laikā būtu vēlams piedāvāt vismaz 300 līdz 350 ml – tā būtu pusotra glāze ūdens visas dienas laikā.

Tāpēc es parasti rekomendēju vecākiem rēķināt līdzīgi kā pieaugušajiem 30 – 35ml uz 1 ķermeņa kg. Ja bērns sver 10 kg, tad dienas laikā būtu vēlams piedāvāt vismaz 300 līdz 350 ml – tā būtu pusotra glāze ūdens visas dienas laikā. Lai ātri saprastu, cik daudz ūdens jāpiedāvā, ir formula. Cik bērnam gadu? Tik aptuveni glāzes ūdens bērnam dienas laikā ir jāizdzer. Tātad ja bērnam ir 1 gads tā ir 1 glāze, ja bērnam 5 gadi tās jau būtu 5 glāzes ūdens (pieņemot, ka 1 glāze ir aptuveni 250ml). Šeit gan jāpiebilst, ka pēc 10 gadu vecuma glāžu skaits paliek nemainīgs. Paralēli, protams, sekojot līdzi bērna pašsajūtai, ēdienkartei, ārējiem faktoriem (fiziskai slodzei, veselības stāvoklim, laika apstākļiem), kā arī urīna krāsai. Ja tā ir tumšāka un retāk bērns prasās uz tualeti, nepieciešams piedāvāt vairāk.

Bet kā ar cita veida dzērieniem?
Tos varam piedāvāt tad, kad esam iemācījušies labi dzert ūdeni. Jo nekādā gadījumā nevajadzētu visu dienā uzņemamo ūdens daudzumu aizvietot ar tējām, sulām, dažādiem kompotūdeņiem utml. Ja to sastāvā jau ir tādas lielās uzturvielas, kā olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti. Tas jau kļūst vairāk par ēdienu nevis dzērienu, un to nesamērīga lietošana var veicināt zobu bojāšanos, kā arī liekā svara attīstību.

Un šeit nav brīvbiļetes pašu gatavotām sulām, tējām ar medu, omītes gatavotajiem sīrupiem, kā arī piena produktiem, kas tiek lietoti ūdens vietā. Tāpēc atceramies –  pirmais dzēriens ir ūdens un to piedāvājam bērnam visas dienas laikā, nesagaidot slāpju sajūtu! Jo tieši slāpju sajūta ir pirmā attūdeņošanās pazīme.

Ūdenim jābūt neitrālas garšas, sākumā tas var būt novārīts parasts ūdens. Bez papildus pievienotām minerālvielām, gāzes vai garšas. Tikai mēs paši, ja vēlamies tā garšu daudzveidot, varam pievienot papildus kādus augļus vai garšaugus. Taču ne cukuru vai cita veida saldinātājus (medu, kļavu sīrupu).  Mūsu dzīve taču ir gana salda arī bez tiem!

Parunāsim
X