ēstprieks

Kartupeļu gratēns

01-11-2020
 

Nepieciešamie produkti 6 porcijām:
1,6 kg kartupeļu;
300 g sīpolu;
100 g ķiploku;
400 ml saldā krējuma;
300 g Holandes siera;
50 g sviesta;
10 g svaiga timiāna;
5 g muskatrieksta;
sāls pēc sajūtām.

Pagatavošana:
Kartupeļus nomizo un sagriež plānās šķēlītēs. Sagrieztos kartupeļus saliek bļodā un pārlej ar aukstu ūdeni. Kamēr kartupeļi mērcējas aukstā ūdenī, smalki sagrieztus sīpolus un ķiplokus kopā ar timiānu un sviestu viegli apsautē katlā. Kad tas izdarīts, katla saturam pievieno saldo krējumu un karsē.

Pēc tam pierīvē muskatriekstu un pieber sāli pēc sajūtām, ļaujot visam kādu brīdi pavārīties. Kartupeļus nosusina un sāk izkārtot cepamtraukā. Jāliek vairākās kārtās, katru kārtu pārlejot ar katliņā sagatavoto saldā krējuma mērci un sarīvētu Holandes sieru.

Kad kārtojums sagatavots, traukam pāri pārliek folliju un liek krāsnī 165°C temperatūrā un cep 45-50 min. Pēc tam folliju noņem un turpina cept krāsnī 180°C temperatūrā aptuveni 5-8 min, lai virskārta paliek zeltaini brūna.

Gratēnu var ēst gan kā pilnvērtīgu pamatēdienu, gan izmantot kā piedevu pie gaļas vai zivs ēdieniem. Ja ir vēlme šo sātīgo ēdienu padarīt liesāku, tad piemēram, sviesta vietā izmantot olīveļļu, priekšroku dot krējumam ar zemāku tauku procentu vai krējumam uz augu bāzes, kā arī izvēlēties sieru ar zemāku sāls daudzumu vai izmantot siera izstrādājumus, kas ir uz augu bāzes. Vēl starp sacepuma kārtiņām iespējams ielikt nelielus puķkāpostas gabaliņus, kas padarīs šo ēdienu “vieglāku”.

Parunāsim
X